Hungarian Warriors
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Skinhead
 
Ltogatk
Induls: 2005-04-18
 
Httrzene
 
Dalszvegek
 
rsok
 

"Egyedl az utcn
Arc nlkli emberek


Nem rti meg senki-senki a lelkemet

Nem rtik,hogy kirt s mirt harcolok
 


Nem rtik,hogy bszke
s szabad vagyok"

 
zenet haza
s zenem mindenkinek,
testvrnek, rokonnak, idegennek,
gonosznak, jnak, hûsgesnek s alvalnak,
annak, akit a fjs ûz s annak,
kinek kezhez vrcseppek tapadnak:
vigyzzatok s imdkozzatok!
Valahol fnt a magos g alatt
mozdulnak mr lassan a csillagok
s a vz szalad s csak a kõ marad,
a kõ marad.

 
Versek
 
Viccek
 
Irodalom
Irodalom : Alapfogalmak

Alapfogalmak

  2006.11.30. 10:41

Fogalmak,amikkel nem rt tisztban lenni.

Hungarizmus

Els jelentse: idegen, nem magyar nyelv beszdben a magyar nyelv termszetnek megfelel kifejezsmd, mondatfzs. Kzpkori krnikink latinsgnak jellemz tulajdonsga s idegen nyelven beszl magyarok gyakori nyelvhibja.

Msodik jelentse: A magyarsg rdekkpviselete, vdelme a nemzetre kros irnyzatok s behatsok ellen. Szocilis nemzetvdelem s irnyts. A hungarizmust a Horthy korszak alatt ldztk, Szlasi Ferencet, a hungarista prt vezetjt brtnbe zrtk. A hungarista prt csak 1944-1945-ben volt uralmon, azaz a nmet megszlls idejn.

Fasizmus

(Olaszul fascismo, az olasz fascio, latin fasces, azaz a kteg szbl), els rtelmben az olasz nemzeti forradalmi mozgalom. Kzvetlenl a vilghbor utn, a harctri katonk egyesletei (fasci di combattimento) indtottk meg, els sejtjt Benito Mussolini, mint a Popolo d'ltalia fszerkesztje alaptotta meg Milnban 1919 mrciusban. A mozgalom clja az volt, hogy a forradalmi szocializmust s a Moszkvbl irnytott kommunista szervezkedst letrjk, e mellett a fasisztk kezdettl fogva ellensgei voltak a parlamentarizmusnak, a demokrcinak s a tknek is. A szervezkeds gyorsan haladt elre, annyira, hogy a fasisztk 1921-ben Rmban tartott nagygylskn prtt alakultak, majd 1922. november l.-n magukhoz ragadtk az llamhatalmat, (1. Marcia su Roma). Ettl kezdve a F. sz a gyzelme a fasiszta forradalombl szrmaz j llami s gazdasgi rendet s az alapjul szolgl elmleti elgondolsokat s tanokat jelenti. Az ideolgiai megalapozs, amely nagyrszt Mussolini szemlyes mve, a Sorel-fle francia szindikalizmussal mutat fel rokonvonsokat. A F. elveti az j-kori demokrcia tbbsgi elvt, szerinte npjogok a sz szabadelv rtelmben nincsenek s a nemzetnek egyetlen letformja az llam; mindenki s minden az llam-hatalmat szolglja. A mindenhat llam korltlan jogainak a gyzelmes fasiszta forradalom az alapja. A kirlysg intzmnye csak mint puszta szimblum, mint a mlt s a jelen kztti sszekt kapocs maradt meg. A vgrehajt hatalom sszessge a kormnyf (capo del governo) kezben fut ssze, akinek szemlyes hatalma korltlan, irnytja a trvnyhozs mkdst is. A legfbb llami szerv 1929 ta a hsztag fasiszta nagytancs, de ez pusztn reprezentl testlet. A parlamentet a fasisztk a hivatsos testletek (korporcik) kpviselinek gylsvel helyettestettk. Az egsz olasz llamrend a feketingesek prtjn, a fasiszta prton nyugszik, ilyenformn a F. politikailag valjban szervesen kiptett prturalmi rendszer.
A F. kzgazdasgi rendszere a szindikalista eredetet mg szembetnbben, mutatja. A mai olasz llamrend gazdasgi lnyegt a korporcis szervezet alkotja, amelyet az 1927. prilis 21.-n kzztett Carta del Lavoro (munkaalkotmny) rendelt el. A korporcis felptmnynek a szakszervezet, a szindiktus az alapeleme, a szindiktusok fderciv, ezek pedig konfderciv egyeslnek, s az ptmny cscsn ll a rmai korporcis minisztrium. A korporcik rvn az llam ellenrzi a gazdasgi letnek minden megnyilvnulst: beleszl a vllalatok gyeibe, szablyozza a munkabrt, ellenrzi a bankokat, korltozza a rszvnytrsasgok jogait. A magntulajdont s magnkezdemnyezst a fasiszta llam elvileg nem szntette meg. A F. gazdasgi tekintetben az llami tervgazdasg egyik neme, az tatizmus egyik formja.

Nemzeti szocializmus

(Nmetl national-sozialismus), elssorban a nmet nemzeti forradalmat jelenti, amely a III. birodalmat megteremtette; msodsorban azoknak a trsadalmi, politikai, gazdasgi, etikai, llamblcseleti tanoknak sszessgt, melyek a mozgalmat altmasztjk ( Nmet Nemzetiszocialista Munksprt, NSDAP) s azta egyb orszgokban is kvetkre tallt. A nemzeti szocializmus alkotja, Adolf Hitler ismerte Benito Mussolini mvt, a fasizmust, s annak sok elemt tvette illetve azokat tovbbfejlesztette.

Az NSDAP tagltszma:
1925 27 ezer
1930 389 ezer
1933 tbb mint 3 milli

A nemzeti szocialista prt programjnak leglnyegesebb elemei:
Minden nmet egyestse Nmetorszgban
Nmetorszg egyenjogstsa ms nemzetekkel szemben
Harc a szabadkmvessg s annak kros befolysa ellen
Az uzsora letrse, telekspekulci kizrsa
regsgi ellts
Egszsges kzposztly kiptse
Csaldvdelem, testi nevels s npegszsg
Nemzeti szellem oktats
A nemzet s faj vdelme s szellemnek polsa
Irodalom, sajt s mvszet megtiszttsa a nemzetellenes, tudatosan krost elemektl
A kzssgi rdek hangslyozsa
A paraszti rend megerstse - paraszti birtok nem idegenthet el.

A fogalomkevers oka (Nemzeti szocializmus - fasizmus)

Az 1930-as vekben Sztlin parancsba adta, hogy a szovjet tpus s a nemzeti szocializmus megklnbztetsre a nemzeti szocializmus sz hasznlata tilos s helyette a hitlerizmus illetve fasizmus kifejezs hasznland. Ez a parancs rvnyes maradt egszen a szocializmus felbomlsig, s a valaha szovjet befolys alatt orszgokban ezrt a (korrekt) nemzeti szocializmus kifejezs helyett a (helytelen s flrevezet) fasizmus szt hasznlta az irodalom, nmet fasisztkrl beszlt, st, ez a kifejezs ma is megtallhat sok helyen (pl. emlktblkon).


Alapelvek a jobboldalisg s a baloldalisg fogalmainak megrtshez

A legelterjedtebb flfogs szerint a jobboldal-baloldal fogalmi ellenttpr a XVIII. szzadi francia parlament lsrendjt jelentette: jobboldalon foglaltak helyet a hagyomnyos rend, a kirlysg kpviseli, vagyis az els s a msodik rend, baloldalon a forradalom hvei, a polgrsg, vagyis a harmadik rend.
Tgabb rtelemben: a jobboldalisg a metafizikai eredet tradicionlis, konzervatv (rtkrz) vilgszemllet, illetve ennek politikai vetlete, a baloldalisg a racionalista, emberkzpont, halad vilgnzet, illetve annak politikai vetlete. A jobboldalisg mint szellemi meghatrozottsg, illetve a belle kvetkez viszonyuls az emberi let klnbz szegmenseihez teht jval rgebb ta ltezik, mint e jelensg megnevezse. Termszetesen ugyanez rvnyes a baloldalisgra is.
A jobboldali ember trtnelemszemllete ciklikus, a trtnelmet flvel s legaz szakaszok vltakozsnak fogja fl, a baloldali trtnelemszemllete lineris, azt folytonos haladsnak, egy trtnelmi idszakot az elzhz s az elzekhez kpest jobb s jobb trsadalmi berendezkeds kifejldsnek tartja. A jobboldali a szellemet, a minsget tartja alapvet fontossgnak, a baloldali a testet, az anyagot, a mennyisget.
A jobboldali kozmikus tudat, szakrlis ktdse van, a metafizikai hagyomny alapjn ll. A baloldali materialista, csak az anyaghoz ktdik. Ha egy kpzeletbeli koordinta rendszeren brzolnnk, a jobboldali mozog a fggleges (g-Fld) tengelyen, a baloldali a vzszintes (fldhzragadt, horizontlis) tengelyen.
A jobboldali a rend, a trvny, a tekintly, az ebbl fakad uralom, a tagolt, hierarchikus trsadalom hve, a baloldali ellenben a szabadsg-egyenlsg-testvrisg hamis jelszavbl indul ki, elveti a tekintlyt, az uralmat, egyenlsteni, st nivelllni akar. Nivelllsnak azt nevezzk, amikor az egyenlsts "szksgessgbl" (vagyis a valsgtl elrugaszkodott dogmnak val megfelels knyszerbl) fakadan, miutn a hitvnyabbat nem lehet egyenlv tenni a kivlbbal a kivl szintjn, a kivlbbat knyszertik le a hitvnyabb nvjra, nem trdve azzal, hogy ily mdon a szabadsg mint gyakorlati megvalsuls semmiv lesz, hiszen ez a felfogs gzsba kti a kivlbbat.
A jobboldali szksgkppen monarchista, autokratikus, a baloldali republiknus, demokrata.
A jobboldali sohasem lehet kommunista, szocialista, liberlis, demokrata. A jobboldali elveti az evolci elmlett, mint teljessggel hagyomnyellenes tveszmt. Ezt az amgy is hinyos, bizonytatlan (mert bizonythatatlan) ostobasgot mr az az egyszer tny is cfolja, hogy az lvilg tansga szerint egy faj adott krlmnyek kztt kihal, de nem alakul t ms fajj. Ha mskpp trtnne, a kardfog tigrisek vagy a mamutok nem haltak volna ki. Az pedig knnyen belthat, hogy egy gyengbb minsg kategribl nem fejldhet ki magasabb rend kategria, hiszen nincsenek meg ehhez a felttelek.
A jobboldali az evolucionizmushoz hasonlan elveti a kreacionizmust, azaz a teremts elmlett is. A jobboldali szerint minden ltez s lttelen ltez bizonyos energik "kislse", "megszilrdulsa", manifesztcija, s mint ilyen, mindegyik lland s folytonos ltez.
A jobboldali a metafizikai s fizikai valsghoz, azaz az emberi lt materilis szintje fltt ll lland, folytonos valsghoz igaztja az letet, a baloldali - ha kell, erszakkal - a valsgot akarja talaktani a sajt absztrakt elmletei szerint. A baloldali nem sszeren, hanem szelven akar lni. Ezt nevezik a jobboldaliak a racionalizmus rmuralmnak. A baloldaliak az emberi szt s az emberi lt materilis szintjt abszoltumnak, mindenek felett llnak tekintik, vagyis elszakadnak a Tradcitl. E sznalmasan ostoba, fldhzragadt, emberellenes szemllet kvetkeztben jnnek ltre a forradalmak, amelyek nem felttlenl erszakosak, de minden esetben rajongk s gyllkdk, s mindig haladk, jtk, lzlmokat kergetk.
A forradalom csakis baloldali lehet; a forradalom egy ideolgia ("-izmus") mentn megszervezett, rajong s gyllkd akci.
Az ellenforradalom vezrelve a helyrellts, a forradalom flszmolsa. Az ellenforradalom vdekezs, reakci.
Mindemellett jobboldalrl is indulhat olyan akci, amely forradalmi mdon, de tradicionalista , ultrajobboldali vagy szlsjobboldali rtkeket kpvisel. Ilyen jellegzetes forradalmi jobboldali megmozduls volt Ante Pavelity, a Poglavnik usztasa hatalomtvtele Horvtorszgban.
Forradalom volt pl. az 1514-es Dzsa-fle parasztlzads, az 1789-es francia felforduls, az 1848-as pesti esemnyek (amelyek aztn belhborv tereblyesedtek), az 1861 s 1865 kztti szak-amerikai polgrhbort kirobbant erszakos fderlsi ksrlet, az 1918-as Krolyi Mihly-fle patknylzads, az 1919-es bolsevista forradalom.
Ellenforradalom volt a jakobinus terrorral szembeszll Vende-flkels, az amerikai Dl szembeszllsa az szakiak erszakos kzpontostsval, 1936-os spanyolorszgi flkels, az 1956-os magyar flkels s szabadsgharc, az 1973-as chilei flkels.
Forradalmr volt Budai Nagy Antal, Dzsa Gyrgy, Oliver Cromwell, Maximilien Robespierre, Antoine de Saint-Just, Martinovics Ignc, Kossuth Lajos, Petfi Sndor, Abraham Lincoln s az szaki politikusok, Krolyi Mihly, Kun Bla, Ante Pavelity, Szlasi Ferenc, Rkosi Mtys, Kdr Jnos, Vlagyimir Iljics Lenin, Joszif Visszarionovics Sztalin, Adolf Hitler.
Ellenforradalmr volt Werbczy Istvn, Henri de La Rochejacquleine s a Vende vezrei, Klemens Wenzel Lothar Metternich von Winneburg herceg, grf Czirky Antal, I. Ferenc Jzsef csszr s kirly, Jefferson Davis, az Amerikai llamok Konfdercijnak elnke, Robert E. Lee tbornok, az Amerikai llamok Konfdercija hadseregnek fparancsnoka, vitz nagybnyai Horthy Mikls Kormnyz (korbban a Nemzeti Hadsereg Fvezre), grf Teleki Pl, brdosi Brdossy Lszl, vitz jkfai Gmbs Gyula, Prnay Pl, szocildemokrata kisiklsa utn, bizonyos nivellatv attitdket leszmtva Benito Mussolini, a Duce, az olasz Nemzeti Fasiszta Prt (Partito Nazionale Fascista) alaptja s vezetje, Jos Antonio Primo de Rivera, a Spanyol Falang (Falange Espanola) alaptja s vezetje, Francisco Franco Bahamonte tbornok, a Caudillo, a spanyol ellenforradalom vezre, Mircea Eliade filozfus, gondolkod, Corneliu Zelea Codreanu, a Mihly Arkangyal Lgija (Legiunea Arhanghelul Mihail), a Vasgrda (Garda de Fier), majd a Lgionrius Mozgalom (Miscarea Legionara) vezre, Antonio de Oliveira Salazar, a portugl Caudillo, Portuglia egykori elnke, Augusto Pinochet Ugarte tbornok, Chile megmentje.
A tiszta jobboldalisgba sajnos egyre gyakrabban beszremkednek baloldali eszkzk, mdszerek, attitdk; a jobboldalisg ilyenfajta eltorzulst - dr. Lszl Andrs kifejezsvel - ellenbaloldalisgnak nevezzk. Az ellenbaloldalisg olyan vgletes, gyakran szlssges baloldal-ellenessg, amely megnyilvnulsaiban, eszkzeiben, st igen gyakran cljait tekintve is baloldali hatsokat mutat. Ilyennek kell tekintennk pldul az Alekszandr Dugin vezette orosz Szlfld (Pamjaty) mozgalmat, amely napjainkra eljutott az abszurd s kptelen "nemzeti-bolsevizmus" fogalmnak "megalkotshoz". Ilyenek tovbb a nemzetiszocializmus klnbz vlfajai (klns tekintettel a nmet nemzetiszocializmus Ernst Rhm-fle irnyzatra s Szlasi Ferenc hungarizmusra), s a fasizmus bizonyos korszakai is. A XX. szzadi nemzeti s szocilis ideolgik kzl csak a spanyol falangizmus s fleg a romn lgionarizmus tekinthet igazn, mlysgeiben is jobboldalinak.
A jobboldali sohasem nacionalista a sz XVIII. szzadi rtelmben, vagyis sohasem gondolkodik npi trsadalomban ("npnemzetben"), nemzeten belli egyenrangsgban. A jobboldali a nemzetet elssorban nem politikai kategrinak, hanem trtnelmileg kialakult, szakrlis alap, szerves egysgnek fogja fl.
Ltezik jobboldali nacionalizmus, ez azonban nem hirdet egy nemzeten bell totlis, egyenl alapon trtn sszefogst; az egysgessget fellrl hozza ltre, a trsadalmi hierarchia megtartsval. A jobboldali nemzetszemllete sohasem lehet nivellatikus.
A jobboldali a fntebb emltett nemzetszemlletbl addan nemzeth, egyszersmind azonban konnacionalista, vagyis a nemzetek nemzeti alap, m nemzetfltti egyttmkdsnek, egysgnek (de nem egyeslsnek!) hve.
A baloldali egyeslt Eurpt akar, az Amerikai Egyeslt llamok mintjra, a kulturlis-faji kevereds hve, demokratikus kztrsasgok szvetsgt hirdeti. A baloldali fderlis eurpai llamban gondolkodik, azonban nem rti az Eurpa-lnyeget, gy trekvse ppen az Eurpa-jelleget nlklzi. (Az Eurpai Uni baloldali politikusainak tbbsge szrmazst tekintve sem ktdik Eurphoz s az eurpaisghoz.)
A jobboldali a nemzetek Eurpjban gondolkodik, az egyetemes trtnelmi keresztny eurpai egysg alapjn, s ezt monarchik laza szvetsgeknt, konfderciknt kvnja megvalstani. A jobboldali a tradicionlis Eurpa-lnyeg rzje s hordozja.
A baloldali a trianoni igazsgtalansgot a hatrok floldsban vli jvtenni, amely gondolat szerves rsze az egyeslt Eurpa lzlmnak. A jobboldali a Krpt-medence hagyomnyos politikai s gazdasgi egysgnek (s nem Nagy-Magyarorszgnak!) visszalltst hirdeti, egy nemzetek fltt ll uralkod vezetsvel. (Minden valdi uralkod nemzetek fltt ll: az uralkod nem egyik vagy msik nemzet gyermeke, hanem sajt tradicionlis dinasztijnak gyermeke. A Turul-dinasztia nem magyar, hanem Turul, a Habsburg-dinasztia nem osztrk, hanem Habsburg, a Romanov-dinasztia nem orosz, hanem Romanov, a Bourbon-dinasztia nem francia, hanem Bourbon, s gy tovbb.) A jobboldali egyes, kivtelt jelent s ezrt a szablyt erst esetek ellenre is tiszteli a tradicionlis dinasztikat, hve az arisztokratizmusnak. Nem tekinthet jobboldalinak az, aki a vgletesen rosszindulat, baloldali trtnelemhamists hatsra gyalzza a Habsburg-dinasztit, mikzben lteti a rendkvl krtkony Kossuth Lajost s az 1848-as felforgatst. Neknk, magyaroknak ezt a trtnelmi idszakot s szereplit teljesen t kell rtkelni, ha vissza akarunk tallni a helyes tra. Tudomsul kell venni, hogy 1848. mrcius tizentdike semmiben sem klnbzik az 1789-es francia gyalzattl. Megmosolyogtat, amikor egyes, magukat jobboldalinak mond publicistk (jelesl Szcs Zoltn, a Magyar Frum lland publicistja, a Havi Magyar Frum szerkesztje) egyazon cikkben lelkesedik Petfirt s Kossuthrt, s eltli, megveti Robespierre-t s Saint-Just-t. Ez is a szellemi zrzavart, a totlis koszt bizonytja.
Egyrtelmen baloldali ideolgik: kommunizmus, szocildemokrcia, liberalizmus. Egyrtelmen baloldali kzleti-politikai tnyezk mindazok a formcik, amelyek ezeket az ideolgikat hirdetik. Baloldali formcik tovbb a szakszervezetek, amelyek mg - sajt szemszgkbl - idelis llapotukban is egy bizonyos trsadalmi rteget kpviselnek, ezzel mestersgesen megosztva a trsadalmat, s szembelltva a trsadalom klnbz alkotelemeit. A gyakorlatban pedig mg ennl is rosszabb a helyzet: a szakszervezetek felbukkansuk ta a nylt vagy titkolt bolsevista agitci s felforgats eszkzei. Egszsges trsadalomban ilyen szervezdseknek nem lehet helye!
Egyrtelmen jobboldali szervezdsek: Falange Espanola, Pinochet tbornok s a chilei vezrkar, a francia j Jobboldal (Nouvelle Droite, vezetje: Alain de Benoist), a Dessewffy Aurl-fle Konzervatv Prt (1848 eltt), a dr. Lszl Andrs vezette Kard-Kereszt-Korona Szvetsg
A mai magyar politikai letben, legalbbis az gynevezett fsodrat politikban egyetlen jobboldali ert sem tallunk. Csak szlssgesen baloldali s mrskelt baloldali formcikat figyelhetnk meg, amelyek kztt a nemzethez s a hazhoz val viszonyuls tekintetben van valban jelents s thidalhatatlan klnbsg. A szlsjobboldalinak nevezett Magyar Igazsg s let Prtja valjban egy klasszikusan plebejus, npi baloldali prt. A MIP szellemi holdudvarban s a prt fiataljai kztt azonban tallni olyan szemlyeket s olyan nzeteket, amelyek kzel llnak a mai eurpai jjobboldalisghoz, klnsen a francia j Jobboldalhoz. Kvnatos volna ezeknek az attitdknek az erstse s tudatoss vlsa, hogy ltrejhessen egy ers, minden szempontbl ignyes s tkpes jobboldali politikai formci Magyarorszgon.
Jobboldali ideolgikat nem lehet felsorolni, mert a jobboldali szemllettl teljessggel idegenek az -izmusok, a dogmk, a racionlis kategrik.
Bevett vlemny, hogy a kommunizmus s a kapitalizmus, a kommunizmus s a liberalizmus, a demokratizmus ellenttei egymsnak. Ez slyos tveds, s a fogalmak totlis nem ismerse. Bizonyos szitucikban a kommunizmus mint gazdasgi modell s mint trsadalmi modell valban konfrontldik a liberalizmussal, a demokratizmussal, a kapitalizmussal. m ezek a konfliktusok egyetlen "tboron", a baloldalon bell zajlanak, s semmi kzk a jobboldalisg s a baloldalisg ellentthez. A kommunizmus tkzse ms baloldali elvekkel s gyakorlatokkal pusztn mdszertani konfliktus - ktsgtelenl slyos s elhzd konfliktus, de akkor is csak mdszertani konfliktus. Mindben kzs ugyanis a mennyisg, a materilis szemllet. A kapitalizmus a "tbb pnzt!" elvn, a demokratizmus, a liberalizmus a szavazatok tbbsge (azaz mennyisge) elvn, a kommunizmus pedig a legvgzetesebb s legvgletesebb anyagelvsg, a "tbb telt!" elvn mkdik. Mindegyiknek lnyeges, meghatroz eleme az anyagi szemllet, ami pedig nem fr ssze a jobboldalisggal, a minsg-elvsggel.
Nyelvtrtneti rdekessg: a "jobb" fogalmt a nmet, az angol s a francia ugyanazzal a szval jelli, mint a "jog" fogalmt (nmetl: recht, angolul: right, franciul: droit). A nyelvben teht fennmaradt a hagyomny, miszerint a jobboldal a jog, a tradci, a beavatottsg hordozja, mg a baloldal trvnytelen, felforgat, destruktv.
A magyar nyelvben is minsgi klnbsget is kifejez a "jobb" illetve a "bal" sz: jobb jv, jobb sors, balsors, balfk, ktbalkezes, balvgzet, stb.
Mindez nem vletlen, hanem az studs s a tradci, a szakrlis rend nyelvi kifejezdse.
"A teolgia nyelvre lefordtva: az els baloldali az rdg volt." (Szcs Zoltn)
"Aki baloldali, az degenerlt." (Dr. Lszl Andrs)
"Balrl fj a szl, de jobbrl fog jnni a vihar!" (Gazdag Istvn)


Eltrsek s hasonlsgok nhny XX. szzadi jobboldali, szlsjobboldali ideolgiban

A nmet nemzetiszocializmus (hitlerizmus) mozgalma, a Nemzetiszocialista Nmet Munksprt (Nazionalsozialstische Deutsche Arbeiter Partei) faji alapra helyezkedik. A germn-rja "faj" felsbbrendsgt hirdeti, s megklnbztet kultrateremt, kultrahordoz s kultrarombol "fajokat." Mindebbl fakadan a hitleri nemzetiszocializmus elssorban nacionalista, egszen pontosan sovn mdon nacionalista, mgpedig "biolgiai", faji alapon. A hitleri nemzetiszocializmus a faji alapon kezelt zsidsgot tekinti f ellensgnek. A hitleri nemzetiszocializmusban kisebb rszt tesz ki a szocializmus, ez inkbb csak a npi (vlkisch) trsadalom ptsben merl ki, amelynek trsadalmi rtegeit egyenlknek tekinti A hitleri nemzetiszocializmus arisztokrcia-ellenes s keresztnysg-ellenes, a pogny, germn mitolgit rszesti elnyben, s "j vallst" akar ltrehozni (ennek bzisa lett volna az eredetileg Hitler testrsgeknt indult SS.) A nmet nemzetiszocializmus alaptja: Adolf Hitler (1889. prilis 20., Braunau - 1945. prilis vge vagy mjus eleje, Berlin). A nmet nemzetiszocializmus szimbluma: az ra jrsval megegyez irnyban forg horogkereszt (szvasztika), amely jelkp az si indorja szimbolikban napkeresztnek felel meg, azaz a fnyt ad Napot s annak lland tjt jelkpezi. A nmet nemzetiszocialistk, rviden: ncik barna inget viseltek.

A hungarizmus fogalmt a XX. szzad elejn Prohszka Ottokr szkesfehrvri pspk, a magyar rmai katolikus egyhz megjulsnak nagy harcosa vezette be a kztudatba, a katolicizmus, a szocialits (de nem szocializmus!) s a nemzeti gondolat hrmassgt rtette alatta. A hungarizmus (szervezetileg: Nyilaskeresztes Prt-Hungarista Mozgalom) azonban Szlasi Ferenc fellpst (1935) kveten nyerte el jelenlegi rtelmezst (melynek semmi kze Prohszka Ottokr elmlethez). Szlasi hungarizmusa deklarltan nacionalizmus s (kifejezetten s hangslyosan) szocializmus. "Hungrirt a nemzet, a nemzetrt a szocializmus, a szocializmusrt mindahnyan! (...) A nemzet egysge a szocializmus munkaszerkezete." - rja Szlasi t s cl cm alapvet munkjban. Szlasi Ferenc szerint a szocializmus nlkli nacionalizmus sovinizmuss, a vallstalan, nacionalizmus nlkli szocializmus materializmuss fajul. A hungarizmus elvileg monarchista alapokon ll de ezt a monarchizmust rvid tv, vlt vagy vals nemzeti rdekekre hivatkozva nem habozna fladni. A hungarizmus erklcsi alapjv teszi a keresztnysget. Npi, egszen pontosan parasztllamot pt, amely hivatsrendi alapon ll, s a trsadalmi rtegeket egyenlknek tekinti. A hungarizmus olyan parasztllamot akar pteni, melyben a nemzetfenntart paraszt, a nemzetpt munks, a nemzetvezet rtelmisg, a nemzetvd katona s a nemzet jvjt biztost n s gyermek rdekkiegyenltst hirdeti. A hungarizmus politikai nagyterekben, letterekben s vezetnpekben gondolkodik. A hungarizmusban nincs faji mtosz, nem hirdeti a magyarsg felsbbrendsgt. Ugyanakkor llst foglal a magyarsg dlkelet-eurpai vezet szerepe mellett. A hungarizmus: magyar birodalmi gondolat, azaz a Krpt-medence "honkpes s talajgykeres" npcsaldjainak politikai nemzett szervezst jelenti a magyarsg vezet szerepe mellett. A hungarizmus a zsidsgot ki akarja kapcsolni a magyar letbl. Ennek eszkzl a kivndoroltatst teszi meg. A hungarizmus a klnbz nemzetiszocialista llamok sszehangolsa cljbl megalkotta a konnacionalizmus fogalmt s elmlett, amely egymst tiszteletben tart, egymssal vilgnzeti alapon egyttmkd nemzetiszocializmusok kzssgt jelenti. (De, tovbbfejlesztve, jelentheti nem csak a klnbz nemzetiszocialista llamok egyttmkdst, hanem a klnbz nacionalizmusok egymst tiszteletben tart egyttmkdst is.) A hungarizmus ezirny klpolitikai elmlete lnyeges elrelps brmely ms nemzetiszocializmushoz kpest. A hungarizmus alaptja: Szlasi Ferenc (1897. janur 6., Kassa - 1946. mrcius 12., Budapest). A hungarizmus szimbluma: egyenl szr, nylhegyben vgzd, teht a mozgalom harciassgt kifejez, egy korabeli Szent Lszl-brzolsrl szrmaz kereszt. (Nyilaskereszt.) A nyilaskeresztesek, rviden: nyilasok zld inget s fekete nadrgot hordtak. A kzhiedelemmel ellenttben Szlasi Ferenc s mozgalma nem tmogatta, hanem eltlte a nmet hadsereg bevonulst Magyarorszgra, s a nyilaskeresztes hatalomtvtelhez sem vette ignybe a nmet segtsget, st Szlasi tbbszr hangslyozottan felszltotta a nmet erket, hogy ne avatkozzanak bele a magyar belpolitikba.

A fasizmus mozgalma, a Nemzeti Fasiszta Prt (Partito Nazionale Fascista) mentes minden faji mtosztl, s nem foglalkozik a zsidkrdssel sem, annyira nem, hogy a fasiszta prtnak tzezer zsid alapt tagja volt, kztk a milni frabbi. A fasizmus elssorban reakci, clja a bolsevizmus meglltsa. Ezrt rdekegyeztetst, rdek-kiegyenltst hirdet a marxista osztlyharc-elmlet ellenben. A fasizmus totlis hivatsrendi llamot pt, amely minden trsadalmi rteget egyenlnek tekint. A fasizmusban az llam a legfbb cl, a legfbb j. "Mindent az llamrt, semmit az llam ellen!" - rja Mussolini az A fasizmus doktrnja cm munkjban. "A fasizmusban az llam az abszoltum, s az egynek s a csoportok kpezik a relatvumot" - rja ugyanitt. A fasizmus eredenden monarchista, s keresztny alapokon ll, a keresztny hitet s erklcsisget nlklzhetetlennek tartja. A fasizmus elssorban reakci, a kommunizmusra s a liberalizmusra adott vlasz. A fasizmus alaptja: Benito Mussolini (1883. jlius 29., Predappio - 1945. prilis 28., Como). A fasizmus szimbluma: az egysget, sszefogst jelkpez, az kori Rma fpapi szimblumt idz, vessznyalbban (fasces - ebbl alakult ki a fascio kifejezs, amely hivatsrendi kzssget jelent; innen ered a "fascismus" sz) szefogott brd. A fasisztk fekete egyenruht hordtak.

A falangizmus mozgalma, a Spanyol Falang (Falange Espanola) szindikalizmust hirdet, ez alatt a klnbz trsadalmi rtegeknek a hierarchia megtartsval val betagolst, rdekegyeztetst rti. "A nemzet egy teljes egysg, melybe az sszes egyn s osztly illeszkedik." - vallotta Jos Antonio Primo de Rivera, a Falange Espanola alaptja. Szerinte a nemzet egy kldets-egysg az egyetemesen bell, az llamnak pedig az a ktelessge, hogy irnytsval a nemzet betlthesse kldetst. A falangizmus szerint a prtok termszetellenes, a nemzetet mestersgesen megoszt kpzdmnyek, gy el kell tnnik. (Ez a vlemny egybevg grf Szchenyi Istvn azon nzetvel, hogy a prtoskods tette tnkre Eurpt.) A falangizmus nagy hangslyt fektet a szocilis bkre, de nem szocialista. A falangizmus fontos alapja a keresztnysg s a npi hagyomny. A falangizmus nem ismer fajelmletet, sem zsidkrdst. A falangizmus alaptja: Jos Antonio Primo de Rivera (1903. prilis 24., Madrid - 1936. november 20., Alicante). A falangizmus szimbluma: a trsadalom alapegysgeit (egyn, csald, lakhely, foglalkozs, haza) jelkpez t nylvessz egy, a fldmvelst s a munkt szimbolizl jromban sszefogva. A falangistk sttbord inget s fekete nadrgot viseltek. A mai falangista mozgalom tbb kisebb csoportbl ll ssze, a mozgalom elnevezse is ezt tkrzi: Falange Espanola - de las J.O.N.S. (Juntas Ofensivas Nacionalistas Sindicalistas), vagyis: Spanyol Falang - Offenzv Nemzeti Szindikalista Csoportok.

A romn lgionarizmus mozgalma, a Mihly Arkangyal Lgija (Legiunea Arhanghelul Mihail), majd a belle kintt Vasgrda (Garda de Fier), ksbb Lgionrius Mozgalom (Miscarea Legionara), illetve ezek politikai kpviselete, a Mindent A Hazrt (Totul pentru Tara) nev prt a nemzeti s szocilis krdsekre nagy hangslyt fektet, egymshoz sokban hasonlt korabeli mozgalmak kzl a legkidolgozottabb s legmagasabb erklcsisg mozgalom volt. Alaptja, Corneliu Zelea Codreanu szerint a fasizmus a formra, a nemzetiszocializmus az erre, mg a lgionarizmus a szellemre sszpontost. A lgionarizmusban meghatroz szerepe volt a mly vallsossgnak, mgpedig - romn mozgalomrl lvn sz - az ortodoxinak. A mozgalom nevben szerepl Mihly arkangyal is erre utal. A lgionarizmus szerint a trtnelemben a hatalom s a szabadsg egymssal szembenlltak. Codreanu szerint a hatalom s a szabadsg kzti ellenttek kiegyenltsre a szeretet kpes. A lgionrius mozgalomban rszt vevknek teht szeretnik kell egymst, a parancsokat szeretettel kell adni, s azokat szeretettel kell teljesteni. A lgionarizmusra jellemz volt a halottkultusz: a mozgalom letben az sk, illetve a mozgalom halottai mint jelen lv, segt, btort erk voltak jelen. A mozgalom lapjnak cme - sk Fldje - is erre utalt. A testvries szeretet erstsben nagy szerepe volt a kzs neklseknek. A lgionarizmus alapveten szellemi mozgalom; a lgionriusok nem foglalkoztak azzal, hogy harcuk gyzelmet vagy bukst hoz. A hangsly a helytllson, az llhatatossgon, a mindennapi, anyagi vilgon val fellemelkedsen volt. A lgionriusok minden pillanatban kszek voltak meghalni eszmikrt. Egy idben ez volt a jelszavuk: hallra kszen! "Egy lelki krnyezetet teremtnk meg, egy erklcsi kzeget, amelybl megszletik, tpllkozik s amelyben feln a heroikus ember." - rja Codreanu. A lgionrius mozgalom elindulsakor pedig az albbiakat rta: "Kezdd letnket ngy irnyvonal barzdlta: az Istenben val hit, a kldetsnkben val hit, a kztnk lv szeretet s az nek." A lgionrius mozgalom erklcsi jjszletst hirdetett, amelynek sorn a szellemi rtkek elsrendv vlnak, fggetlenl a mindennapok vilgtl. A lgionriusok a korrupci, az erklcstelensg, a liberalizmus, a demokratizmus ellen kzdttek. Fel akartk emelni npket (mert termszetesen romn nacionalistk voltak). Ez a gyakorlatban gy nyilvnult meg, hogy egy-egy lgionrius csoport bevonult egy-egy faluba, ahol sz nlkl segtettek ft vgni, pteni, stb., majd ahogy jttek, gy el is tntek. Ez a miszticizmus jellemz volt rjuk. A lgionriusok nacionalizmusval kapcsolatban ki kell emelni, hogy Codreanu rsaiban, tanaiban nem tallkozni a "magyar krdssel", ez egyszeren nem tma nla - a zsidkat tartotta komoly veszlynek. A lgionrius mozgalmat olyan Eurpa-szerte ismert s tisztelt gondolkodk is tmogattk, mint Mircea Eliade, Nae Ionescu, Constantin Noica, Vasile Lovinescu, Emile Cioran vagy az olasz Julius Evola br, aki a tradicionlis jobboldalisg legnagyobb XX. szzadi alakjnak tekinthet s tekintend.
A lgionarizmus alaptja: Corneliu Zelea Codreanu (1899. szeptember 13., Iasi - 1938. november 30., Bukarest). A lgionarizmus (a Vasgrda nevbl ered) szimbluma: hrom-hrom, vasrcsot jelkpez, ngyzet alapra helyezhet vzszintes s fggleges zld sv, melynek kzepn hrom-hrom, krbe foglalt, ngyzet alapra helyezhet vzszintes s fggleges fekete sv tallhat. A lgionriusok zld inget viseltek. rdemes tudni velk kapcsolatban, hogy a spanyol polgrhborban a Franco tbornok vezette nemzetiek oldaln romn lgionriusok is harcoltak, s kzlk a mozgalom kt alapt tagja, Vasile Marin s Ioan Mota lelksz hsi hallt is haltak. Az 1944. augusztusi romn ruls utn a helyes oldalon romn erk is tovbbharcoltak, s kztk lgionriusok is, akik Budapest vdi kztt is megtallhatk voltak.

A Horvt Felszabadts Forradalmi Szervezete (Ustasa Hrvatska Revolucionarna Organizacija), rviden: usztasa mozgalom gyakorlatilag nem kpviselt kidolgozott ideolgit, ilyen irny attitdjei inkbb csak a nmet nemzetiszocializmus elnagyolt kpii. A mozgalom lnyege Horvtorszg Jugoszlvitl val fggetlenn vlsnak kiharcolsa, akr fegyveres ervel is. Az usztasa mozgalom ezrt elssorban szerbellenes volt, minden ms csak ezutn kvetkezett. Az 1941-ben kikiltott Fggetlen Horvt llam a horvt trtnelem legnagyobb kiterjeds horvt llama volt, fvrosa a boszniai Banja Luka lett. Az llamf dr. Ante Pavelity lett.
Az usztasa mozgalom alaptja: dr. Ante Pavelity (1889 - 1959., Madrid). Az usztasa mozgalom szimbluma: ltalban a horvt nemzeti sznekbe helyezett nagy U-bet, melyet egy horvt npi motvum fon t. Az usztask fekete egyenruht hordtak. Az usztasa fegyveres erk kztt kln alakulat volt a Pavelity testrsgt kpez, a nmet SS mintjra megszervezett Fekete Lgi (Crna Legija.)
Az usztasa mozgalom mai szellemi utdja az Ante Dapty ltal vezetett Horvt Jog Prtja (Hrvatska Stranka Prava), rviden Horvt Jogprt, melynek fegyveres szrnya a Horvt Vdelmi Erk (Hrvatski Obrambene Snage).

Ezeken a meghatroz s trtnelmi szerepet jtsz mozgalmakon kvl emltst rdemel a japn Pajzs Trsasg (Tateno Kai), amely a XX. szzad msodik felben tevkenykedett, azonban nem tudott komoly tnyezv vlni. Alaptja s vezetje, Misima Yukio (1925. janur 14. -1970. november 25.) nhny katonatiszttel 1970. november 25-n Tokiban puccsksrletet hajtott vgre, nem annyira a hatalom tvtelnek szndkval, mint inkbb azrt, hogy felhvjk a figyelmet: Japnban megrendltek a tradcik, a nagy nemzeti-szellemi hagyomnyokat veszlyezteti az amerikanizlds s a liberalizmus. A sikertelen puccsksrlet utn Misima a hagyomnyoknak megfelelen szeppukut kvetett el.

Kisebb, de azrt emltsre mlt szervezet volt mg az angol Fasisztk Brit Unija (British Union of Fascist), amelynek vezetjt, Sir Oswald Mosleyt Churchill a msodik vilghbor idejn internltatta. A mozgalom tagjai fekete egyenruht hordtak, szimblumuk: krbe foglalt, fgglegesen sjt villm. Ehhez a mozgalomhoz volt hasonl a gyakorlatilag slytalan, O'Duffy ltal vezetett r fasiszta mozgalom, melynek tagjai kk inget viseltek. Franciaorszgban is mkdtek konzervatv, jobboldali, szlsjobboldali mozgalmak, ilyen volt a De la Rocque ezredes ltal vezetett Tzkereszt (Croix de Feux) mozgalom, amelyet frontharcos tisztek alaptottak, valamint a Francia Akci (Action Francaise), amely a kznsges nacionalizmuson, a szocilis s - helyenknt - zsidellenes felhangokon tl klasszikusan konzervatv, jobboldali rtkeket hordozott, hiszen elktelezetten monarchista alakulat volt.

Ezeken kvl Eurpa-szerte alakultak kisebb jobboldali, szlsjobboldali mozgalmak, amelyek azonban nem tettek szert komoly befolysra. Taln csak a holland, illetve a norvg szlsjobboldali mozgalmakat rdemes emlteni; Norvgia nmet megszllsban szerepe volt a norvg szlsjobboldal vezetjnek, Vidkun Quslingnak, akinek ez a szerepe nem vlt ppen dicssgre. Tovbb konzervatv, crh, illetve kommunistaellenes orosz s ukrn, illetve szovjetellenes lett, litvn, szt s finn erk kzdttek Nmetorszg s szvetsgesei oldaln a keleti fronton. Ezek kzl az Andrej Andrejevics Vlaszov tbornok parancsnoksga alatt harcol Orosz Felszabadt Hadsereg (Ruszkaja Oszvoboditelnaja Armija) rdemel emltst, melynek lobogjn fehr, vzszintes tglalap alapon a tglalap tliknt szerepl piros szegly kk svok lthatk. Budapest 1944-45-s vdelmben orosz SS-nkntesek is rszt vettek, s szlovk mszaki alakulatok is harcoltak itt a bolsevizmus ellen. (Tovbb romn alakulatok, kztk vasgrdista egysgek is kzdttek a magyar fvros vdelmben.)

 
Hunnia
 
Nvnap

 
zen fal
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Zenekarok
 
Warrior
 
Kvnsg

Ott egyem meg a harcmezõn az
utols komisz kenyerem,
de ne legyen tbb a hazm
akkora, mint a tenyerem.
Ha elbukom, ht volt rtelme,
vdtem egy kcos szeretõt,
lbhoz tett fegyverrel llok meg,
hõsen, az risten elõtt...

Bizonytalanok most az rk,
titokba burkolt holnapok,
de gyûllm a satnya vrst,
indulni inkbb ksz vagyok!
Puskm csvbe virgszlat
fûz majd egy kis magyar leny,
s csillagokkal lktet szve
utnam õszi jszakn...


 
szavazs
 
S
Z
A
V
A
Z

S
Melyik a kedvenc egyttesed?

Vdl Bitfk
Hunnia
Titkolt Ellenlls
MaguraK
A.N.V.
Vrszerzds
Hsg
Egszsges fejbr
Stratgia
Becslet

Kedves Csokoládé kedvelõk! Segítségeteket kérném a kérdõívem kitöltéséhez! Témája a CSOKOLÁDÉ MÁRKÁK! Köszön    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati hõszigetelését!    *****    * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!