Irodalom : Zsidk voltak-e Erdly keresztny slaki? |
Zsidk voltak-e Erdly keresztny slaki?
2006.11.30. 10:39
Rzsa Ignc dr. a „Magyar Hrlap” egyik tavalyi (1932. mrc. 19.) szmban, amely nem rgiben vletlenl kerlt kezeim kz, azt lltja, hogy Erdly keresztny slaki zsidk voltak, mely llts kptelensgt szndkszom az albbiakban kimutatni
Rzsa Ignc dr. a „Magyar Hrlap” egyik tavalyi (1932. mrc. 19.) szmban, amely nem rgiben vletlenl kerlt kezeim kz, azt lltja, hogy Erdly keresztny slaki zsidk voltak, mely llts kptelensgt szndkszom az albbiakban kimutatni.
Az emltett cikk Indig Ott szndarabjval kapcsolatban a torocki menyasszony szrmazsrl mond el egyet-mst s fejtegetseiben vgl oda lyukad ki, hogy „Magyarorszg terletn (vagyis Erdlyben) az els keresztnyek Pl apostol trtsei folytn zsidk voltak, teht slakosok, az vszzadokkal ksbb jelentkez hunokkal s kzel 900 esztendvel ksbb letelepedett hdt magyarokkal szemben.”
Ebben a legjabb szellemtrtneti trtkelsben a cikkr Szkely Sndornak „Az unitrius valls trtnete” c. munkjra tmaszkodik, amely tbb, mint 90 vvel azeltt (1839) Kolozsvrott Stein Jnos kiadsban jelent meg. A cikkr szerint Szkely Sndor az erdlyi unitriusok seinek azokat a zsidkat tartja, akik Jeruzslem elpuszttsa utn a gyllt rmai iga all olyan tartomnyokba menekltek, amelyek mg nem voltak Rma uralma alatt. Erdlyben ezek a zsidk Decebl dk kirly uralkodsa idejben, a Kr. u. els szzad vgn telepedtek le. „Pl apostol — rja Szkely Sndor elbb emltett mvben — mikor Illinig hintette el Jzus evangliumt, az erdlyi zsidkat is megltogatta, hogy azokat az Apostoli Cselekedetek meghagysa szerint Krisztusnak megnyerje.” Elmondja mg tovbb, hogy Decebl a zsidkat nagyon szvesen fogadta s szabadsgot adott nekik vrak s vrosok ptsre. Fridwalszki „Mineralogia Transsylvaniae” c. mvre tmaszkodva azt is megemlti, hogy Decebal a zsidkat bnyszatra alkalmazta.
A kt utbbi adatban rejl ellentt mr magban vve is vatosabb tehette volna a hrlapi cikk rjt kvetkeztetseiben. Abban az idben ugyanis a bnyamunkra val alkalmazs rabszolgamunka volt s ez, meg a szves fogadtats s a vrosptst illet szabadalom kzt igen nagy a tvolsg. De mg ms visszssgok is mutatkoznak ez jfajta szellemtrtneti trtkels krl.
A zsidk t. i. csak Jeruzslemnek Kr. u. 70-hen trtnt elpuszttsa utn vndorolhattak Erdlybe, amint Szkely Sndor is rja „Az unitrius valls trtnet”-ben, Kr. u. az els szzad vgn. gy azonban semmikppen sem tehette nluk tisztelett Sz. Pl, mert ez az apostol 65-ben jrt Eurpa keletn s innen Korinthuson t Rmba hurcoltk, ahol 67. jnius 29-n mint rmai polgrt pallossal vgeztk ki. gy teht, ha Sz. Pl csakugyan megfordult Dciban (Erdlyben), akkor a zsidk mg nem voltak ott, mikor pedig Erdlyben letelepedtek, akkor meg mr Sz. Pl nem lehetett ott, mivelhogy a fnt emltett napon jval korbban az gi hazba kltzkdtt.
Ha a ktsges nemzetisg dkok csakugyan a mai olhok (dko-romnok) sei volnnak, akkor nyilvn ebbl az idbl szrmazik az ismeretes kzmonds: ott hagyta, mint Sz. Pl az olhokat.
A trtneti adatok felhasznlsnl mg mulatsgosabb az a dlibbos nyelvszkeds, amellyel a hrlapi cikk az egyes erdlyi helynevek zsid eredett bizonytgatja. Hogy egy szzaddal ezeltt a nhai j aranyosrkosi Szkely Sndor klti kpzelereje a Horvth Istvnval azonos szrmaztatsokra tvedett, ezt mg meg lehet rtennk, de hogy Rzsa Ignc r is egy hron pendl az nyelvszeti dlibbjaikkal, ez azt tanstja, hogy a Magyar Hrlap tjkn a nyelvtudomny berkeiben zavaros llapotok uralkodnak.
Hogy nhny pldt is emltsnk, a cikkr szerint Thorock neve zsid eredet volna s eredett a Thora sztl veszi, amely trvnyt jelent. A -ck vgzet persze nem aggasztja a cikkrt. gy ltszik Vltair-rel egytt azt tartja, hogy a nyelvtudomnyban a mssalhangzk nem szmtanak, a magnhangzkat pedig gy forgatom, ahogy nekem tetszik. Egybirnt, hogy Torock nv mirt s hogyan jn kapcsolatba a Trvnnyel, azt nagyon bajos megrteni. Ellenben mindjrt vilgos lesz elttnk a Torock nv, ha tudjuk, hogy a hmorokbl kihnyt hasznavehetetlen vassalak npies szlv neve trocka vagy troszka. Ebbl pedig a magyar hangtrvny szerint, amely sz elejn a kt mssalhangzt meg nem tri, igen knnyen lett torocka (mint a srf-bl sorf, a grf-bl gerf stb.) s ebbl ismt torock. Ez pontosan rillett a vasbnyszatrl rgebben hres helysg elnevezsre, amelynek lakit igazi magyarsggal ma is torockaiaknak nevezik.
A bnya sz sem a hber banah (= pteni) szrmazka, hanem a szlv banja (=mettali fodina=rcbnya), pontosan megfelel msa. Hasonlkpp az acl sem a hber barcel, hanem az szlv ocel (= acl) s az rc szintn nem a hber arec (= fld), hanem a nmet erz (= rc) megfelelje.
Mg csak kt szt kell szemgyre vennnk. Az egyik a Jen, a msik a bor. Az elbbi tbb helyisgnek a neve Erdlyben, Szolnok-Doboka s Bihar vrmegykben s a hrlapi cikk szerint a jelent szbl szrmazik; de maga a bor is hber eredet, b'or s buzg forrsvizet jelent. gy teht pl. a Boros-Jen vrosnv Boros-Bort jelentene, ami mr magban vve is valszntlen. Ha megnzte volna a cikkr hitsorsosnak, Vmbry rminnak „A magyarok eredete” c. munkjban a 153. s a 295., 393., 665. lapokat, akkor ott megtallta volna, hogy a Jen is, bor is trk sz. Az elbbi a jen = gyzni igbl kpzett mellknvi igenv (jenakh), mely gyztest, gyzt jelent. A bor sz (,,)) pedig teljesen azonos a magyar bor-ral s annl kevsb jelenthet forrsvizet, mert akkor Erdlyben mg aligha voltak zsid korcsmrosok s gy a bornak vzzel val keresztelse is ismeretlen lehetett.
Azt elhihetjk, hogy Jeruzslem elpuszttsa utn az els szzad vgn sztszrdott zsidk kzl tbben eljuthattak az erdlyi bnyavidkekre. Trajanus csszr ugyanis miutn Deceblt legyzte s a dkokat rszben kiirtotta, rszben pedig kivndorlsra knyszertette, az gy elnptelenedett Dcit a vilg minden tjrl iderendelt lakosokkal igyekezett a bnyk mvelse cljbl benpesteni. Az ily mdon ide teleptett dalmatk, pirustk, grgk s fkpen kiszsiai szr npek kztt lehettek zsidk is. Hogy azutn ezek az apr nptredkk a npvndorls pusztt fergetegeinek kzepette egszen a magyarok bejvetelig (teht 800 ven t) fenn tudtk volna magukat tartani, ebben Rzsa Igncon kvl minden ethnolgus kvetkezetesen s egyhanglag ktelkedik.
Teht ezzel a krdssel is gy vagyunk, mint nhny vvel ezeltt Pollk Ills „honszerz” zsidaival (l. A Cl 1928: 72—76. l.). Ha Jeruzslem elpuszttsa utn letelepedhettek is Erdlyben (Dcia) bnyamvels cljbl zsidk, ezeknek semmikppen se lehetett szerencsjk Sz. Plhoz, mert a gjok apostola (apostolus gentium) mr akkor nem lt. s ha ezek a zsidk ismeretes faji szolidaritsuknl fogva, a npvndorls viharaiban meg is tudtk volna tartani nemzetisgket 800 ven t egszen a magyarok bejvetelig, akkor meg kellett maradniok izraelita vallsukban is, mivel Erdlyben e hossz idn t keresztny vallsra val trts egyltaln nem folyt. Ennlfogva legnagyobb sajnlatunkra megint csak le kell mondanunk arrl a szerencsrl is, hogy Erdly (illetleg Magyarorszg) els keresztny slakiknt a zsidkat tisztelhessk
|